paleo dieta

Paleo, dieta i styl życia

Różnorodność naszych potrzeb sprawia że w niemal wszystkich dziedzinach specjaliści starają się znaleźć rozwiązania odpowiadające każdemu człowiekowi. Także w żywieniu codziennie robimy ogromne postępy. Badania organizmów, przyczyn chorób, działania poszczególnych narządów jak również praca nad coraz lepszym zdrowiem i długowiecznością sprawiają że coraz świadomiej wybieramy produkty dopasowane do potrzeb. Grupowaniem ich i projektowaniem przepisów oraz wytycznych zajmują się dietetycy. Jednym z ich najnowszych odkryć jest paleo dieta. Co to jest i na czym polega dowiecie się poniżej.

Paleo – dieta czy filozofia życia.

Aby zrozumieć dietę paleo trzeba odnieść się do jej nazwy która wzięła się od epoki paleolitu czyli najstarszej i najdłużej trwającej, oczywiście przyjmując że historia jest taka jak się nam ją przedstawia. W ów epoce człowiek dokonywał postępu zgodnie z potrzebami lecz daleko mu było do znajomości jakichkolwiek zagadnień medycyny. W paleolicie nauczono się tworzyć narzędzia, biżuterię, rzeźby, rozkrzesać ogień a nawet rozwinęło się budownictwo i łowiectwo. Opisując ją skrótowo nasi przodkowie pracowali nad poprawą życia zarówno fizycznego (budownictwo, różnicowanie posiłków, krzesanie ognia) oraz duchowego (o czym świadczy biżuteria i rzeźby). Niestety nie do końca wiadomo kiedy człowiek odkrył zbieractwo jako sposób na zaspokajanie głodu, ale można przyjąć że także w paleolicie. Kolejną, bardzo ważną kwestią życia prymitywnego była sezonowość. Jedynym sposobem jaki można przyjąć że wówczas istniał było suszenie.

Z czego składa się dieta paleo

Teraz, mając wyobrażenie o epoce, można skupić się na samej diecie która jest adekwatna do tego o czym pisaliśmy wyżej. Oczywiście od niej samej pojawiają się odłamy jak na przykład dieta samuraj która wzbogaca prostą dietę o kasze i inne ziarna. Co do samej paleo nie tylko narzuca składniki ale również sposób ich przyrządzania. Aby jak najbardziej zobrazować dietę trzeba wziąć pod uwagę ówczesną dostępność i oszczędność. Głód jako jeden z najsilniejszych instynktów prawdopodobnie zmuszał do jedzenia niemal wszystkiego co dało się zjeść, dlatego należy przyjąć że zabite zwierzę w całości (lub niemal całości) przeznaczone było na konsumpcję. Zapewne to samo dotyczy roślin. Inną kwestią jest, jakie to były rośliny i co z nich służyło jako posiłek a co np. do wyrobu broni łowieckiej. Z pewnością ograniczano się do znajomych gatunków które nie były trujące dla ludzi a także dostępne o danej porze roku.

Dieta paleo będzie obejmować mięso, podroby, jajka (być może ryby) owoce i warzywa, a wszystko to w jak najmniej przetworzonej formie. W skrajnych przypadkach można jeść surowe mięso wraz z tłuszczem, jednak trzeba brać pod uwagę szereg czynników szkodliwych które dopiero po termo obróbce są dla nas bezpieczne. Znacznie pewniej jest grilować lub smażyć na sucho, gdzie proces przygotowania będzie najbardziej zbliżony do „gotowania” bezpośrednio na ogniu. Na pewno dieta wyklucza posiłki mocno przetworzone, w tym pieczywa, makarony, zupy, koktajle itp. Również jest ograniczenie co do przypraw, soli, cukru i innych dodatków nawet jeśli są pochodzenia naturalnego.

Nie ma paleo bez produktów ekologicznych

Co prawda moda na ekologię powoli zmienia się w świadomość i coraz bardziej nam towarzyszy w codziennym życiu to jednak wciąż (często ze względu na cenę) sięgamy po produkty niewiadomego pochodzenia. Taki kompromis odbija się na naszym zdrowiu dopiero po latach a to dzięki przepisom które narzucają przetwarzanie mięs, warzyw i owoców. Wbrew pozorom bardzo często gotowanie, smażenie czy chociażby grillowanie pozbawia produkty dobrych, ale i złych składników. Nasze jedzenie jest bezwartościowe ale i minimalnie szkodliwe. Efektem tego są braki witaminowe, osłabienie organizmu i późniejsze problemy zdrowotne.

Jeśli poważnie myślimy o diecie naszych przodków koniecznie trzeba sięgać po produkty wiadomego pochodzenia, które śmiało można spożywać na surowo, jedynie po umyciu. Pamiętajmy że nawet obieranie warzyw i owoców pozbawia ich wielu cennych minerałów, a co więcej, niegdyś pojęcie obierania nie istniało.

Dla kogo może być paleo dieta

Wywodzimy się z tych samych korzeni jednak nie każdy ma predyspozycje do sięgania po rzeczy wspólne w tym i dietę ludzi pierwotnych. Na pewno można ją traktować jako podstawę posiłków w myśl zasady „im mniej tym więcej” a konkretnie im mniej przetwarzania tym lepiej. Zwiększenie spożycia surowych owoców i warzyw wyjdzie na zdrowie każdemu kto nie ma przeciwwskazań. Trudno jednak zgodzić się z twierdzeniem że to dobry pomysł dla Polaków, chociażby ze względu na sezonowość. Dieta paleo zimą w naszym kraju będzie oznaczać ubóstwo na talerzu z mocnym naciskiem na zwiększenie ilości zjadanego mięsa. Co prawda suszone owoce i warzywa są już dostępne nawet ze źródeł eko, to wciąż są stosunkowo drogie i mogą powodować problemy żołądkowe w nadmiernych ilościach. Z pewnością to doskonały pomysł na oczyszczenie organizmu i alternatywę dla tradycyjnej kuchni.