|

Jak dbać o zdrowie wiosną

Zdrowie to nie tylko brak chorób, ale również ogólny dobry stan fizyczny i psychiczny. Wbrew pozorom tylko zachowanie równowagi w każdej dziedzinie życia pozwala określenie go jako zdrowego. Chociaż świadomość tego jest coraz większa nie jest to takie proste. Otoczenie, praca a nawet klimat potrafią zaburzyć misternie ułożony plan, dlatego warto przewidywać zmiany i brać je pod uwagę. Więc na czym warto skupić się wiosną?

Zdrowie fizyczne

W obecnych czasach mamy możliwość zadbania o kondycję przez cały rok. Liczne siłownie i kluby fitness mają ofertę niemal dla każdego, jednak wielu osobom ciężko zmobilizować się do określonych godzin czy grupowych spotkań. Wiosną, kiedy pogoda staje się przyjaźniejsza jest doskonała okazja do spontanicznego biegania, jazdy na rowerze a nawet korzystania z siłowni w parkach i osiedlowych placach.
Każda aktywność fizyczna trwająca ponad pół godziny, powtarzana regularnie z czasem przyniesie pozytywne efekty. Ważne aby ćwiczenie nie przeciążały organizmu i były odpowiedne dla wieku oraz kondycji.
Zdrowie fizyczne to również odpoczynek. Zwłaszcza ten na świeżym powietrzu jest dla nas cenny, spacer wśród zieleni, wypad na łono natury czy piknik to wspaniałe sposoby na odpoczynek. Praca, codzienne sytuacje, stres i pośpiech wymagają wyciszenia. Znajdź również czas dla siebie – zarezerwuj chwilę w ciągu dnia, aby zrobić coś, co sprawia Ci przyjemność i pozwala się zrelaksować. Pamiętaj że równowaga psychiczna jest nieodłącznym elementem zdrowia.

Czas na zdrowe odżywianie

Wiosną ożywia się rodzima gospodarka. Pogoda sprzyja uprawom i już od wczesnej wiosny bez problemu można kupić regionalne nowalijki. Rezygnacja z importowanych warzyw i owoców na rzecz krajowych to również unikanie środków konserwujących którymi utrwalane są warzywa i owoce do długiego transportu. Zbilansowana dieta bogata w regionalne świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze i białka jest kluczowa do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Warto pamiętać że zdrowe odżywianie to nie tylko kwestia spożywanych produktów, ale także ich ilości i częstotliwości spożywania. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie posiłków, np. gotowanie na parze, pieczenie lub grillowanie, a nie smażenie w głębokim oleju.

Rezygnacja z używek

Dłuższy dzień, sprzyjający spędzaniu czasu na świeżym powietrzu ułatwia ograniczenie a nawet rezygnację z używek. Odwrócenie uwagi i unikanie kontaktu z rzeczami od których jesteśmy uzależnieni sprawia że zapominamy o nałogach. Oczywiście kluczowe jest odpowiednie nastawienie.

Dostarczanie organizmowi witaminy D

Najlepszym źródłem witaminy D jest ekspozycja na słońce, dlatego teraz warto z niego jak najwięcej korzystać. Wiosenne promienie nie są w stanie poparzyć zdrowej skóry, jednak trzeba pamiętać o stałym obserwowaniu. Najrozsądniej jest korzystać ze słońca etapami podczas ruchu, np. spacerów. Wiosenne przygotowanie organizmu uodparnia go na letnie upały. Zwłaszcza że od połowy czerwca do września trzeba ograniczać kontakt słońca ze skórą.
Pamiętaj, że wzmocnienie odporności to proces, który wymaga czasu i regularności. Jeśli masz pytania i wątpliwości odnośnie zdrowia warto sięgnąć do lektury na https://swiadomizdrowia.pl/