jak żyć zdrowo prezentacja
|

Jak żyć zdrowo. Prezentacja możliwości

Jesteśmy częścią natury, chociaż coraz mniej o tym pamiętamy. Praca, rozrywka i reklamy zmuszają nas do coraz szybszego trybu życia. Zapominamy o ruchu, zdrowym odżywianiu a nawet odpoczynku fizycznym i psychicznym, co doprowadza do poważnych chorób. Czy można to zmienić, i jeśli tak, to jak to zrobić?

Zwolnij, zanim zwolnisz, pomyśl

Przeważnie refleksja nad własnym życiem przychodzi gdy stanie się coś złego. Opamiętanie daje wypadek, zawał, nieuleczalna choroba lub śmierć kogoś bliskiego. Dopiero wtedy zastanawiamy się dlaczego tak się stało. Teoretycznie wszystko było ok, przecież tak żyją miony ludzi.
Najczęściej wówczas wykonujemy drastyczny zwrot od którego oczekujemy cudów, ozdrowienia i spokoju, co nie zawsze przychodzi. Organizm i umysł niszczony latami nie potrafi zregenerować się w kilka tygodni a nawet miesięcy. Proces naprawy musi trwać, a nasza cierpliwość maleje przez co szybko się poddajemy. Jeśli naprawdę chcemy zacząć żyć zdrowo musimy zrobić plan naszych celów i możliwości. Muszą być one realne i po części zgodne z naszym obecnym trybem.

Zdrowa dieta na dobry początek

Dobrym pomysłem na przyjemną przygodę z naturą jest zmiana diety i sposobu odżywiania. Najpierw trzeba wybrać owoce i warzywa które lubimy. Jedzenie to przyjemność i tak powinno być nawet na diecie. Łatwiej będzie nam zmienić menu a kto wie, może zaczniemy poświęcać więcej czasu na własne przygotowanie jedzenia. Jeżeli chwilowo nie mamy na to czasu, przemyślmy co możemy i chcemy zjadać na surowo, np. w formie przekąsek zamiast słodyczy a nawet jako jeden z kilku posiłków. Zadbajmy aby właśnie te produkty były często kupowane i zawsze pod ręką. Ograniczmy ilość przypraw a także produktów smażonych, zwłaszcza w głębokim tłuszczu. Zastąpmy także niezdrowe napoje sokami i wodą. Płyny również powinny być dobrane według smaku i upodobań. Na początku zmian trzeba wyraźnie obserwować organizm. W przypadku niepokojących zmian udajmy się do lekarza. Może okazać się że wybrana dieta jest źle zbilansowana lub w wyniku zmian ujawniły się ukryte choroby i przypadłości.

Nie daj sobą rządzić

Największą słabością są nasze nałogi. To z ich winy marnujemy zdrowie i pieniądze. W skrajnych przypadkach odbierają jasność umysłu, a na myśl o ich utracie wpadamy w panikę. Uzależnić można się nie tylko od papierosów, alkoholu czy narkotyków. Tak samo złe są nawyki podjadania słodyczy, gier, Internetu, zakupów a nawet seksu. Cokolwiek by to było, zniewala nasz umysł i to w nim pojawia się równie ogromny problem jak szkodliwość dla organizmu. Niestety nagłe odstawienie jest równie złe. W większości osób efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Lepiej odstawianie uzależnienia zacząć małymi kroczkami, unikając pokus, zmniejszając do nich dostęp i koniecznie zastępując zdrowymi nawykami. Np. jeśli masz problem z rzuceniem palenia, nie kupuj papierosów na zapas, a paczkę zostawiaj w jednym miejscu zamiast nosić zawsze przy sobie. Gdy zdarzy się chwila załamania, nie przejmujmy się. Zamiast użalać i skupiać się na chwili słabości, cieszmy się tym co już osiągnęliśmy i walczmy dalej.

Fundujmy sobie porządny wypoczynek

W czasach gdy w zasięgu ręki mamy różne formy relaksu i wypoczynku takie zalecenie wydaje się być śmieszne, a jednak realia są zupełnie inne. W ciągłej gonitwie nawet odpoczywamy w pośpiechu i niechlujnie. Na porządku dziennym jest telefoniczne załatwianie spraw w wolnym czasie, kosztem zdrowia a nawet rodziny. Zaczynając od wieczornego relaksu, poprzez sen aż po urlopy wypoczynkowe.
Największy problem leży w wielu nie załatwionych sprawach i uzależnieniu od pracy. Tematy do załatwienia leżą odłożone także w naszych głowach. Dopiero po pracy mamy czas aby sobie o nich przypomnieć i przemyśleć. Dobrze jeśli to zajmie chwilę, niestety zwykle pod wpływem stresu trwa to o wiele dłużej. Sposobem na to może być zapisanie rzeczy do załatwienia, a to co możliwe do wykonania zrobienie od ręki. Koniecznie przed dłuższym wypoczynkiem zróbmy wszystko aby nikt i nic nam nie przeszkadzało. Przekażmy wszystkie informacje i uprzedźmy innych o tym że będziemy nieuchwytni. Jeśli jest taka możliwość, wyłączmy telefon i nie korzystajmy z komputerów i innych, zbędnych środków komunikacji.

Wypracujmy nawyki równowagi w każdym aspekcie życia

Zapewne każdy zna powiedzenie „zagłaskać kota na śmierć”. Oznacza ono że nadmiar nawet rzeczy dobrych może mieć opłakane konsekwencje. Dlatego odpowiedzią na pytanie „jak żyć zdrowo” jest „żyć z umiarem„. Każdy z nas ma inne potrzeby, predyspozycje i upodobania. Musimy wsłuchiwać się w organizm który bardzo często daje nam wiele sygnałów w postaci bólu czy nadmiernego zmęczenia. Wbrew powszechnej opinii nie ma żelaznych zasad ani w odżywianiu ani w wypoczynku. Podczas gdy jedni będą wyspani po ośmiu godzinach, innych po takim czasie mogą boleć stawy a nawet czuć się zmęczeni. Nie oczekujmy także że zmiany przyniosą natychmiastowe efekty. Na dobre rzeczy trzeba poczekać.