Dlaczego warto jeść pomidory

Pomidory, smaczny i zdrowy dar natury

W naszej strefie klimatycznej nie mamy zbyt wiele czasu aby cieszyć się rodzimymi, świeżymi warzywami. Jeszcze krócej trwa na uprawy ekologiczne, rosnące zgodnie z warunkami, bez doświetlania, chemicznego przyspieszania wzrostu i dojrzewania. Dlatego korzystajmy z darów natury przy każdej okazji. W tym artykule przybliżymy informacje o pomidorach i wyjaśniamy dlaczego warto je jeść.

Pomidory, dlaczego je tak lubimy

Pomidory to jedne z najbardziej lubianych warzyw i raczej nie jest spowodowane to ich zdrowotnymi właściwościami a umami, piątym smakiem. Chociaż umami odkryto w Japonii na przełomie 1910 roku to dopiero w 2000 doczekał się oficjalnego zatwierdzenia. Jak konkretnie można go określić? To idealne wyważenie smaku słonego, kwaśnego i słodkiego, wyraziste a jednocześnie delikatne. Naukowcy odkryli że to połączenie kwasu glutaminowego z wybranymi nukleotydami. Bardziej przyziemna teoria głosi że to co nazwiemy „pyszne” zawiera właśnie ten piąty smak i nie jest on identyczny dla każdego. W każdym razie pomidory i pomidorówkę zna i lubi niemal każdy. Powodzenie pomidorów to także szeroki wachlarz odmian które różnią się mięsistością, wielkością, aromatem a nawet kolorem. Dlatego właśnie są świetne do sałatek, soków, koktajli i wszelakich dekoracji z warzyw. To wszystko sprawia że amatorów nie brakuje.

Dlaczego warto jeść pomidory

Oprócz walorów smakowych pomidory są cennym źródłem wielu witamin i mikroelementów korzystnych dla naszego zdrowia. Znajdziemy w nich spore pokłady likopenu, witamin C i E, potasu oraz beta-karotenu. Najbardziej cenione są za likopen – naturalny przeciwutleniacz będący wrogiem nowotworów i chorób serca. Hamuje migrację cholesterolu i przyczynia się do skutecznego usuwania szkodliwego cholesterolu LDL z krwi. Ponad to ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne a także przeciwbakteryjne.

Bez względu na odmianę posiadają duże ilości soku który działa odświeżająco, wzmacnia wątrobę a także poprawia procesy trawienne. Jednak pomidory warto jeść również przetworzone, szczególnie marynowane w oliwie lub smażone gdyż naturalny przeciwutleniacz staje się lepiej przyswajalny dla naszych organizmów i jest go nawet do trzech razy więcej. Ciekawostką może być że smak umami znajduje się w każdym produkcie z dużą ilością pomidorów, dlatego dodanie koncentratu albo soku pomidorowego potrafi uratować niemal każde danie.

Pomoc w odchudzaniu

To że warzywa i owoce w dużej mierze przyczyniają się do spadku wagi, wiadomo powszechnie. Jednak tak jak są owoce szczególnie kaloryczne tak pomidory są wybitnie niskokaloryczne. Jednocześnie bogactwo mikroelementów zawartych w sokach sprawia że pomimo niemal braku kalorii dają uczucie sytości. Z tego powodu warto włączyć pomidory do codziennej diety z uwzględnieniem sałatek, zup a nawet samych pomidorów. Hitem który zna niemal każdy jest sałatka z ogórków i pomidorów. Powszechnie uważa się że oba warzywa nie powinno się łączyć i faktycznie ogórek zawiera askorbinazę, enzym utleniający witaminę C. W sklepach ze zdrową żywnością można już kupić suszone pomidory. Warzywa pozbawione wody dalej są świetnym zamiennikiem dla tradycyjnych chipsów i przekąsek.