|

Dieta dla ochrony suchej skóry

Wiele osób cały rok zmaga się z problemem suchej skóry. Bywa że skłonności do przesuszania mają konkretne partie ciała, jak na przykład twarz, dłonie czy pięty. Inni bardziej cierpią sezonowo, szczególnie przy dużych skokach temperatur, po narażeniu na wiatr lub słońce. Bez względu na przyczyny, najlepiej działać profilaktycznie. Popękana, piekąca skóra narażona jest na szybszy atak bakterii i zarazków a tym samym choroby.

Dieta w walce z przesuszaniem skóry

Coraz więcej mówi się o tym jak bardzo ważna dla naszych organizmów jest odpowiednia dieta, dotyczy to również osób z problemami skórnymi. Do niedawna uniwersalną poradą na problemy zdrowotne, w tym na odpowiednie nawilżenie było picie wody. Teraz wiadomo że jakość wody ma ogromne znaczenie. Pozbawiona mikroelementów może przyczynić się do zastoju wody w organizmie, lub przeciwnie zwiększonego pocenia i jeszcze większego wypłukiwania mikroelementów z organizmu. Dlatego lepiej nawadniać się napojami dostosowanymi do potrzeb.

Witamina F

Dużą rolę odgrywają witaminy które od środka wspomagają naszą skórę. Jakie będą tutaj najważniejsze? W menu osób obdarzonych cerą suchą, bardzo ważne miejsce zajmuje nietypowa witamina F a konkretnie zespół wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Regeneruje skórę, pomaga w walce z trądzikiem, wspomaga proces gojenia się ran i nadaje komórkom elastyczność. Głównym źródłem witaminy F są tłuszcze, nasiona i orzechy, między innymi:
• oleje, np. sojowy, kukurydziany, lniany,
• oliwa z oliwek,
• nasiona słonecznika, lnu, chia,
• orzechy włoskie oraz migdały.

Witamina E

Dla suchej skóry cennym wsparciem jest też witamina E, zwana witaminą młodości ze względu na silne działanie antyoksydacyjne. Znana jest głownie jako skuteczny środek w walce z zbyt szybkim starzeniem się. Jej obecność w diecie sprawia że pielęgnacja skóry suchej przestaje sprawiać aż tak wiele problemów. Jej źródłem są przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego i pozyskiwanych z nich tłuszczach, między innymi:
• nasiona dyni, słonecznika,
• sezam, migdały,
• orzechy włoskie,
• pestki winogron.
Duże jej pokłady znajdują się także w warzywach zielonych jak na przykład szpinak, szparagi, jarmuż, oraz w owocach awokado, jagodach a nawet malinach. Na co dzień można przyjmować ją pod postacią pełnoziarnistych produktów zbożowych między innymi w pieczywie lub makaronach.

Witamina A

Trzecią, równie ważną witaminą o której nie wolno zapominać to witamina A. Konkretnie jest to kilka związków chemicznych należących do grupy karotenoidów – między innymi retinol i jego pochodnych oraz beta-karoten. Jej niedobór jest ogólnie szkodliwy dla organizmu i przyczynia się do wielu problemów, między innymi kurzej ślepoty, przesuszenia skóry, powoduje kruchość i łamliwość włosów oraz paznokci, a także trądzik i wypryski. Niestety, wiele jej źródeł i szybka przyswajalność przez organizm może również powodować problemy. Szczególnie kobiety w ciąży muszą uważać na dietę bogatą w witaminę A. W codziennej diecie spożywamy ją w maśle, jajkach, mleku oraz produktach mleczarskich. Występuje ona także w wątrobie i podrobach zwierzęcych, jarmużu, szpinaku oraz dyni.