wyroby z drewna
|

Dlaczego produkty z drewna nie są pro ekologiczne?

Wielu osobom ekologia kojarzy się z wszystkim co naturalne. Począwszy od biegania boso po trawie a kończąc na wyposażeniu wnętrz pochodzenia roślinnego. Niestety pojęcie „eko” jest nadużywane i mylące. Aby miało ono sens i chroniło naszą planetę powinno być stosowane do rzeczy które faktycznie przyczyniają się do zmniejszenia ilości śmieci, utrzymanie jak największych przestrzeni zielonych a także dobrego wpływu na środowisko. Wbrew pozorom tych warunków nie spełnia większość rzeczy produkowanych z drewna.

Drewno jest pochodzenia naturalnego

Bez wątpienia drewno jest produktem naturalnym, pozyskiwanym ze ściętych drzew. Jest łatwe w obróbce a odpad poprodukcyjny nadaje się do dalszej przeróbki np. na pelet albo płyty klejone. Jeśli pochodzi z wyłomów (drzew zniszczonych przez wichury) lub z cięć sanitarnych, można zgodzić się z ideologią działania proekologicznego. Niestety prawda jest taka że większość drzew wyłamanych przez wiatry nie nadaje się do wielu zastosowań, ze względu na nadszarpnięcie włókien a tym samym niskiej trwałości. Deski z wyłomów są kruche i mają większe tendencje do pękania. W zależności od stopnia naruszenia struktury można je wykorzystać na mniejsze elementy a często tylko i wyłącznie na opał. Zastosowanie w budownictwie mogło by się skończyć tragedią, nawet meble z wyłomów są nietrwałe.

Natomiast drzewa wycinane sanitarnie i prewencyjnie przeważnie są zniszczone. Próchnica a często pustka wewnątrz, eliminuje je jako materiał przemysłowy i ewentualnie stosuje się je jako opał. Do fabryk najczęściej trafia drewno z regularnych wycinek często tylko dla finansowego zysku. Nawet jeśli lasy uprawiane są w wielkohektarowych plantacjach, bezsens uprawy jest taki sam jak hodowli lisów na futra! Nowe sadzonki na porębach rosną wolno, wymagają więcej opieki niż dorosłe rośliny a ich wkład w czyste powietrze jest kilkudziesięciokrotnie mniejszy niż wyciętych drzew.

Na ile „eko” są produkty z drewna

Pozyskujemy drewno od zarania dziejów. To jeden z najpopularniejszych opałów i materiałów budowlanych. Jego trwałość i cena w dużej mierze zależy od gatunku drzew. Z tego powodu dębina i buczyna są jednymi z najdroższych, ale produkty z nich wykonane są najbardziej zbliżone do ideologii ekologicznej. Szczególnie dąb cechuje się ogromną odpornością zarówno na warunki atmosferyczne jak i zniszczenia mechaniczne. Drewno dębowe długo utrzymuje charakterystyczny, zbliżonego do octu, zapach dlatego standardowo nie stosuje się go do akcesoriów kuchennych. Za to świetnie sprawdza się jako blaty i meble lecz z trwałością idzie także spora waga. Również pali się wolniej i wytwarza wyższą temperaturę, jednak spalanie nie ma nic wspólnego z troską o środowisko.

Drewno żywiczne, czyli z roślin iglastych, doskonale nadaje się do produktów narażonych na wilgoć. Niestety jednocześnie przez wiele lat żywica potrafi wydostawać się na zewnątrz, pozostawiać nieestetyczne klejące nacieki i charakterystycznie pachnieć. Ponad to jest ono kruche oraz łatwopalne. Poznacie je łatwo po jasnym, wręcz złotym kolorze oraz przyjemnym świerkowym zapachu. Co ciekawe, zapach utrzymuje się nawet kilkadziesiąt lat, chociaż z wiekiem słabnie to po przecięciu kawałka żywicznego drewna, zamknięty zapach ponownie się uwolni.

Przedmiotów wykonanych z drewna jest multum. Od zabawek poprzez wyposażenie wnętrz aż po te codziennego użytku. Gdy jest możliwość korzystania z nich w sposób nie narażający je na szybkie zniszczenie jak na przykład klocki dla dzieci czy meble to można przyjąć że jest to produkt korzystny dla środowiska. Przeciwnie w przypadku akcesoriów mających styczność z wodą jak na przykład, łyżki albo szczotki do czyszczenia lub jednorazowe wykałaczki. Wyroby drewniane w łazience również sprawdzają się tylko pod warunkiem ich solidnego zabezpieczenia przed wilgocią.

Eko-drewno czyli bambus

Świetnym rozwiązaniem dla miłośników drewna jest wykorzystanie bambusa. Co ciekawe, chociaż wygląda jak drewno i łudząco je przypomina to w rezultacie jest trawą. Rośnie niezwykle szybko a jego ścinka nie odbija się dramatycznie na środowisku naturalnym. Nie bez powodu ostatnimi laty zyskuje na popularności. Przedmioty wykonane z bambusa są wodoodporne, trwałe i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Z powodzeniem sprawdzają się w kuchni, łazience a nawet na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *