sad owocowy

Dlaczego sad najlepiej zakładać jesienią

Aby mieć pewność że zjadane przez nas owoce i warzywa są ekologiczne najlepiej uprawiać je samemu. Ogród warzywny zakłada się wiosną ponieważ warzywa w naszym klimacie się sezonowe, natomiast drzewa lepiej sadzić jesienią a nawet zimą. Wbrew pozorom późne zakładanie sadu jest łatwe a nowo posadzone drzewka przyjmują się lepiej niż wiosną.

Wykorzystywanie naturalnego rytmu przyrody

Jesień, gdy rośliny wieloletnie spowalniają procesy życiowe i „zapadają w sen” to idealna pora aby założyć własny sad owocowy. W takim czasie bez problemu ukorzeniają się zarówno drzewka i krzewy uprawiane w pojemnikach oraz kopane bezpośrednio z gruntu. Szczególnie te ostatnie wrażliwe są na obsuszanie mikro korzonków dlatego im wilgotniejszy dzień tym dla nich lepiej. W sklepach i szkółkach ogrodniczych można dostać również drzewka z bryłą korzeniową owiniętą ziemią, siatką lub mchem. One także zaliczają się do roślin kopanych a tym samym wymagają więcej opieki, którą wiosną jest trudniej zapewnić.

Najczęściej krzewy bez donic pochodzą z bardzo intensywnej i przemysłowej uprawy. Oznacza to że kilka lat wcześniej podkładki zostały posiane i na takiej grządce rosły do momentu sprzedaży. Jedynym zabiegiem jaki przechodziły to szczepienie głównej odmiany. Dla ogrodników to wygodna forma ponieważ zajmuje mniej miejsca niż doniczkowanie, ale wymaga więcej nawożenia co w konsekwencji daje stosunkowo silne i młode lecz wymagające sadzonki. Niestety często sadzenie takich roślin na wiosnę kończy się niepowodzeniem, gdyż budząc się, od razu potrzebują dokarmiania. Dobrze jeśli zapewni się im nawóz w formie oprysków, natomiast doglebowo niesie spore ryzyko że zniszczy korzenie.

Niezbędna wilgoć

Rośliny, w tym także drzewa mają różne upodobania glebowe i zapotrzebowanie na wodę, jednak w okresie po posadzeniu wszystkie bez wyjątku powinny być często lecz umiarkowanie podlewane. Wiosenne nasadzenia przeważnie wymuszają ten zabieg na ogrodnikach. Są tego dwa główne powody. Pierwszy to nierównomierne opady i rosnące temperatury sprzyjające wysychaniu. Drugi natomiast jest ściśle związany z budzącym się okresem wegetacji i większym poborem wody przez rośliny. Wystarczy kilkudniowe zaniedbanie i praktycznie szanse na ukorzenienie maleją do zera. Jesień i zima naturalnie są mokrymi porami. Nawet gdy przez dłuższy czas nie ma typowych opadów, to wilgotne oraz chłodne powietrze działa korzystnie.

Jak zaplanować sad

Jednym z dylematów miłośników zieleni jest projekt ogrodu, w tym i także sadu. Fakt że drzewa rosnące do wielkich rozmiarów w przyszłości mogą być problematyczne. Nawet na początkowym etapie wymagają więcej miejsca niż krzewy czy rośliny jednoroczne. Jednakże jeśli dysponujemy kilkoma wolnymi metrami kwadratowymi warto posadzić na nich własne drzewa owocowe. Na rynku jest wiele odmian które różnią się sezonem owocowania, plennością, wielkością korony, szybkością wzrostu i odpornością na choroby.

Przy wyborze drzewek na własny użytek najlepiej kierować się upodobaniami a w drugiej kolejności wielkością koron. Większość z nich można przycinać i formować przez co nawet klasycznie rosnące mogą być na niewielkiej powierzchni. Standardowo jako minimum przyjmuje się około 1,3 m promienia wokół drzewka, więc minimalna odległość pomiędzy dwoma to 2,6 m.