Jak dbać o termos

Od kilku lat popularyzuje się używanie wszelkiego rodzaju termosów. Co prawda nie są one współczesnym wymysłem, jednak jeszcze do niedawna były zapomniane. Szkoda, bo to praktycznie i jednocześnie ekonomiczne naczynie, przy odpowiednim dbaniu służyć będzie latami. Jak to robić, jakie mamy rodzaje termosów i wiele innych ważnych informacji dowiecie się z tego artykułu.

Jakie są termosy

Żeby wiedzieć jak dbać o termos warto poznać ich rodzaje, sposoby zamykania i wykonania. Oczywiście bez względu na przeznaczenie i materiał, zwróćcie uwagę na jakość termosu. Najistotniejszym parametrem jest czas utrzymywania temperatury. Zależy on od wykorzystanych materiałów, wielkości i szczelności. Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów do różnorodnych zastosowań, między innymi:
– klasyczne termosy o kształcie walca; składają się z pojemnika na napój, automatycznego korka typu klick (on – off) oraz kubeczka-dodatkowej pokrywki, dostępne w wielu pojemnościach, od małej 0,25 po 2 l; opcjonalnie w sprzedaży są termosy z elektronicznym wskaźnikiem temperatury;
– termokubki; tutaj producenci pozwalają sobie na dowolną formę zamykania, kształtów (z rączką lub bez), materiałów, od klasycznych termosów różnią się szybkim dostępem do zawartości i możliwością picia bezpośrednio z niego;
– butelki termiczne; kształtem przypominają klasyczną butelkę lecz posiadają dwie ścianki i korek zapobiegający wychłodzeniu;
– dzbanki termiczne; kształtem przypominają dzbanki bezprzewodowe, charakteryzują się szybkim otwieraniem za pomocą guzika w pokrywce, dostępne przeważnie w dużych pojemnościach;
– termosy z pompką; ich budowa to duży, walcowaty pojemnik na płyn i pokrywka z pompką, ich pojemność to nawet 4l;
– termosy obiadowe; w zależności od budowy mogą mieć 1, 2 lub 3 pojemniki mocowane na sobie pionowo;

Odpowiednie dbanie o termos znacznie wydłuża jego żywotność, i wcale nie wymaga stosowania środków chemicznych. Podpowiadamy:

  • czym usunąć osad z herbaty w termosie – z naturalnych środków najlepszy jest kwasek cytrynowy. W 200 ml gorącej (może być wrząca) wody rozpuść 2 łyżeczki kwasku, wlej do termosu, zakręć i mocno potrząśnij. Pozostawienie na około 15 minut poradzi sobie nawet z mocnym osadem.
  • jak usunąć zapach z termosu – soda doskonale usuwa zapachy. Najlepiej wsypać łyżkę sody do termosu i zostawić na kilka godzin (np. na noc). Po tym czasie wysypać sodę i dokładnie wypłukać zimną wodą.
termos dzbanek
Termos dzbanek budową może przypominać klasyczny dbanek

Jak wybrać termos – charakterystyka

Teoretycznie duży wybór to lepsze dopasowanie do potrzeb, jednak w rzeczywistości potrafimy się w nim zagubić. W rezultacie kupujemy kilka rodzajów i przeważnie używamy tylko tego który sprawdza się najlepiej. Jest jednak kilka cech, których znajomość ułatwi decyzję.

Przeznaczenie

Chociaż w termosach przechowuje się albo płyny albo posiłki, to ważny jest dokładnie rodzaj posiłku a także napoju. Jeśli lubimy podróże i zależy nam na długim zachowaniu temperatury napoju to szukajcie wśród klasycznych 3-częściowych z korkiem klick lub elektronicznym termometrem. Równie dobrze sprawdzą się butelki termiczne. Te ostatnie szczególnie dobrze sprawdzają się do napojów z mlekiem i innych które szybko tworzą osad. Termobutelki łatwiej się myje i nie ma ryzyka że pozostały osad spowoduje przykry zapach, co niestety często się zdarza w zamknięciach typu klick.

termos kubek z zamknięciem typu klick
Termos kubek z zamknięciem typu klick

Na krótsze wypady przeważnie wystarczają kubki termiczne i także tutaj warto przemyśleć opcje ze sposobem zamknięcia. Już sama pokrywka może być zamykana na trzy sposoby, wciskana, zakręcana albo z zawiasem na klips. Wciskana pokrywka przy długotrwałym użytkowaniu traci na szczelności, a otwór do picia przeważnie jest zabezpieczony tylko suwakiem. To dobre rozwiązanie do samochodu, biura lub na spacer gdy trzymamy kubek cały czas pionowo. Do tego stosunkowo szybko traci pożądaną temperaturę. Jeśli lubisz lubisz kubek do torby albo zależy na długotrwałym utrzymaniu ciepła/zimna to lepiej wybrać kubek z zakrętką z otwarciem klick lub z zawiasem. Różnica pomiędzy nimi jest w sposobie czyszczenia. Termokubki z zawiasem czyści się łatwiej więc one świetnie sprawdzą się do napojów mlecznych i innych pozostawiających osad i charakterystyczny zapach.

Dzbanki i termosy z pompką to idealne rozwiązanie na imprezy, spotkania a także w domu np. do gorącej wody albo kawy gdy nie chcemy jej parzyć kilka razy dziennie. Dla obu rodzajów jest taki sam stopień trudności czyszczenia i oba są proste w obsłudze. Dostępne przeważnie duże pojemności.

Termosy obiadowe standardowo posiadają oddzielne miski dlatego praktycznie jest kupić minimum dwupoziomowy. Droższe wersje mają przegródki co jest praktyczne w przypadku klasycznych dań. Na potrzeby domowe producenci oferują termosy-wazy, znane również jako termomisy. Oprócz praktycznego zastosowania, wyglądają jak zastawa stołowa. Są doskonale zarówno do przetrzymywania dań, zup jak i mrożonych deserów.

Jak dbać o termos

Niegdyś termosy zrobione były z wierzchniej plastikowej lub metalowej warstwy i szklanego wkładu. Obecnie znaczna większość posiada wkłady metalowe a nawet plastikowe. Dzięki temu są trwalsze i śmiało można w nich używać metalowe słomki i łyżeczki. Bez względu do czego służy, należy myć po każdym użyciu. Szczególnie trzeba dokładnie wyczyścić zakamarki, gwint i nakrętki. Więcej uwagi wymagają zamknięcia klick. Aby nie ryzykować zapuszczenia najpierw powinno się przepłukać chłodną wodą z detergentem a następnie gorącą. Nie zaleca się mycia w zmywarkach, gdyż traci on na wyglądzie. Wysoka temperatura z czasem może zniszczyć wierzchnią, dekoracyjną warstwę. Ponad to pokrywki często nabierają charakterystycznego zapachu środków czyszczących, którego trudno się pozbyć. Czyszcząc je trzeba pamiętać o gumowych uszczelkach. Pod nimi najczęściej psują się i fermentują resztki napojów.

Co zrobić jeśli pokrywka lub termos brzydko pachnie

Do walki z zapachami warto sięgnąć po domowe sposoby. Na osady z herbaty i kawy najlepiej przygotować wrzący roztwór kwasku cytrynowego i zalać nim termos i jego części. Gdy woda będzie miała przyswajalną temperaturę, trudno dostępne miejsca trzeba doczyścić szczoteczką lub pędzlem. Po kąpieli powinny odejść łatwo i dać się usunąć w całości. Jeśli jest problem z produktami mlecznymi przed kąpielą w kwasku, trzeba namoczyć w ciepłej (nie gorącej) wodzie z płynem do naczyń. W usuwaniu samych zapachów lepiej sprawdzi się soda wsypana i pozostawiona na noc.