jak wybrać poduszkę
|

Jak wybrać dobrą kołdrę i poduszkę

Sen jest bardzo istotnym elementem naszego życia. Ważna jest jego długość, warunki otoczenia jak i samego miejsca czyli materaca oraz pościeli. Szczególnie ostatnie jest traktowane po macoszemu. Nie zwracamy uwagi co mamy pod głową, z czego jest wykonane ani czym się przykrywamy. A to błąd, na komfortowy sen składa się więcej czynników niż ciepła kołdra.

Wygodna poduszka to podstawa

Standardowo poduszki są dużych rozmiarów, i od poszewki i wysypki do spania mają wymiary 70×80 cm. Nie oznacza to jednak że spanie na takich poduchach jest koniecznością, a tym bardziej że jest wygodne i zdrowe. Nawet jeśli biorąc pod uwagę rodzaj wypełnienia to w praktyce mniejsze poduszki sprawdzają się lepiej. Szczególnie dla osób ze schorzeniami kręgosłupa zaleca się nawet specjalnie wyprofilowane podkłady pod głowę i szyję aby zminimalizować ból i dalsze deformowanie kręgosłupa.

Wielkość poduszki to długość, szerokość ale również wysokość. Dwa pierwsze parametry powinny być na tyle duże aby głowa nie spadała nam podczas snu, nawet przy intensywnym wierceniu się. Jednocześnie na szerokość powinna się kończyć przed ramionami. W ten sposób aby szyja była oparta, ale ramiona leżały na materacu. Równie ważna jest wysokość. Na zbyt niskiej poduszce głowa i szyja będą wygięte do dołu, na za wysokiej łuk będzie układał się do góry, a podczas głębokiego snu będzie się spadać z poduszki.

Odpowiednie wypełnienie poduszki nie jest kwestią indywidualną. Chociaż na rynku wciąż panuje przekonanie że naturalny puch jest najlepszy, badania coraz częściej pokazują inaczej. Produkty odzwierzęce takie jak sierść czy pierze są uczulające i nawet po latach użytkowania potrafią wywołać alergię. Dotyczy to między innymi skóry głowy. Co więcej, właściwości rozgrzewające nie są dobre dla osób ze skłonnościami do łupieżu lub przetłuszczania. Wypełnienia syntetyczne różnią się materiałem i strukturą. Może to być puch lub kulka silikonowa i poliestrowa, frytka oraz krajanka z gąbki, a także czesanki. Istnieją również specjalistyczne produkty jak pestki m.in. wiśniowe, łuski roślinne np. gryczane oraz silikonowe profile.

Czym się przykryć

Podobnie jak w przypadku poduszek wybór jest ogromny, z tym że jeszcze istotne jest czy śpi się samemu. Kołdra lub pierzyna powinna zapewnić komfort cieplny, poczucie przytulności i posiadać odpowiedni rozmiar. Także może powodować alergię ale zdarza się to rzadziej niż alergia od poduszki. Coraz częściej mówi się o zdrowotnych właściwościach kołder obciążeniowych jednak to indywidualna sprawa. Na pewno nie może dopuszczać do zmarznięcia ale i do przegrzania. Jeśli macie problem z sezonowością temperatury warto kupić model 2 w 1, czyli kołdrę składająca się z dwóch oddzielnych warstw. Gdy jest ciepło korzysta się z jednej (cieńszej) , gdy zrobi się chłodniej wymienia się na warstwę grubszą, natomiast na większe wychłodzenia spina się obie warstwy w jedną. Nie jest to najtańsze rozwiązanie ale z pewnością praktyczne.

Równie ważny jest rozmiar. Dla osób śpiących samotnie wystarczy 140 cm szerokości na 200 cm, przy wzroście do 180 cm. Śpiąc we dwójkę lepiej szerokość przemierzyć przez szerokość łóżka i dodać 30-40 cm. Pomimo że wydaje się to dużo, jednak w praktyce daje poczucie komfortu pozwalające na spokojny sen.