Jak stosować zioła i przyprawy
|

Racjonalne stosowanie przypraw i ziół

Właściwe odżywianie to jeden z kluczowych elementów zdrowego życia. Jednak nie każdy wie co znaczy właściwe odżywianie i na czym polega. Wiele osób wprowadzając nowe menu popełnia stare błędy dlatego efekty są słabe a nawet żadne. Czy wiecie że winę za to mogą ponosić zioła i przyprawy stosowane na co dzień?

Naturalne, zdrowe, ale z umiarem

Współczesna kuchnia to pomieszanie smaków z całego świata i to dobrze, bo dzięki temu poszerzają się nam horyzonty a także wiedza o innych ludziach. Niestety, to co jest dobre dla mieszkańców Meksyku czy Indii nie koniecznie musi być dobre dla nas. Nasze organizmy przyzwyczajone i nastawione są biologicznie według miejsca w którym na co dzień żyjemy. Także uwarunkowania i cechy genetyczne są regionalne. Dlatego nawet naturalne ale egzotyczne przyprawy i zioła mogą nam szkodzić.
Drugą sprawą jest fakt iż nie bez powodu przez wiele wieków zioła służyły do leczenia. Co prawda współcześnie coraz rzadziej praktykuje się ziołolecznictwo jednak nie ma sensu dyskutować z faktami potwierdzonymi badaniami. Rośliny posiadają witaminy, pierwiastki i minerały które mają działanie na nasz organizm. Co więcej, rośliny z jednego gatunku ale innych odmian mogą wykazywać działanie inne i/lub o innym nasileniu. Także poszczególne części, etap wegetacji, pora zbioru i sposób konserwacji ma znaczenie.

Jak stosować aby nie szkodziły

Można oprzeć się na jednym z dwóch filarów. Jeden to umiar, drugi solidna wiedza. Kierując się umiarem trzeba także zachować dystans i mieć na uwadze to co nam szkodzi a co jest dla nas wskazane. Dla zdrowych osób racjonalne stosowanie będzie przynosiło krótkotrwałe konsekwencje z małym prawdopodobieństwem późniejszych powikłań. Inaczej w przypadku problemów, np. alergii, gdzie nawet mała ilość bywa szkodliwa. Nie mając pewności co do własnego zdrowia, bezpieczniej będzie poznać to co jemy, a nawet poddać się badaniom profilaktycznym. Gruntowna wiedza to podstawa bezpieczeństwa.

Przyprawy o działaniu przeciwzapalnym

Współczesny tryb życia naraża nas na osłabienie i obrażenia których efektem są stany zapalne. W minimalnym stopniu to oznaka walki organizmu ale na dłuższą metę pogarszają kondycję i ogromnie męczą. Jednym z naturalnych sposobów walki z nimi jest wzbogacanie potraw przyprawami. Jednak trzeba pamiętać że nie działają w jeden sposób a ponad to mają wpływ nie tylko na jedną przypadłość. Powszechnie stosowany pieprz czarny należy do czołówki prozdrowotnej, lecz oprócz właściwości przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych, działa również hepatoochronne i antydepresyjnie. Poza nim właściwości przeciwzapalne wykazuje kurkuma, cynamon, imbir, goździki a nawet nasz rodzimy majeranek oraz tymianek.

Co ma działanie moczopędne

Dna moczanowa oraz kamica nerkowa stają się chorobami cywilizacji. Nieodpowiednia dieta i niezdrowy tryb życia sprawia że dopiero po diagnozie przychodzi opamiętanie. Tradycyjne leczenie można wspomóc przyprawami moczopędnymi, a jest ich całkiem sporo. Jednymi z popularniejszych jest seler i pietruszka zwyczajne które z powodzeniem mogą stanowić nie tylko dodatek do dań, ale być ich głównym składnikiem. Warto także dietę wzbogacić o liście pokrzywy, korzeń oraz ziele mniszka, ziele skrzypu a także krajowy korzeń lubczyka.