|

Świadoma dieta

Tempo życia jakie nakłada na nas współczesny świat powoduje że mamy coraz mniej czasu na rzeczy ważne, w tym na posiłki. Jedzenie w pośpiechu jest przyczyną szeregu dolegliwości. Od osłabienia i zmęczenia organizmu po problemy gastryczne. Często chcąc je załagodzić udajemy się do specjalistów i to za niemałe pieniądze. Dostanie się w ramach ubezpieczenia jest szalenie trudne a w obecnych czasach koronawirusa niemal niemożliwe. Ewentualne konsultacje online sprawdzają się w jasnych sytuacjach, dotyczących chorób znanych. W dziedzinie dietetyki wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi.

Za dużo pracy to podbieranie czasu na posiłki

Lubimy jeść. Smak jest jednym z najważniejszych ale i niedocenianych zmysłów a to przecież on w połączeniu z węchem i wzrokiem decydują czy coś zjemy. Patrząc na kulinarne eksperymenty i rosnące grono chętnych do zjedzenia owocu Duriana można pokusić się o stwierdzenie że jesteśmy w stanie skonsumować wszystko co jest smaczne, bez względu na wygląd czy zapach.

Gdy nie możemy wygospodarować chwili na posiłek, przegryzamy w biegu, zrobionego na szybko lub z półproduktów przetworzonych zanim trafią do lodówki. Dlatego właśnie jemy w pracy, w przerwach, podczas oglądania TV, przeglądania Internetu, w czasie spotkań prywatnych i biznesowych. Niestety nie zawsze jest to kierowane głodem, chociaż prawidłowo chodzi o jego zaspokojenie. Aby jednak organizm, mózg i żołądek odebrały informacje potrzeba około 20-30 minut. Gdy przegłodzimy się, potrafimy zjeść więcej, niestety po chwili posiłek może okazać się zbyt dużym obciążeniem.

Dietetyk dietetykowi nierówny

Coraz więcej osób walczących z nadwagą, niedowagą i problemami żołądkowymi zwraca się o pomoc do dietetyków. Przeważnie kierują się ceną usług lub opiniami w Internecie. Jednakże żadne z tych kryteriów nie jest dobre. Przed wybraniem specjalisty powinniśmy dowiedzieć się o sposobie współpracy, preferencjach a szczególnie prawdziwych przypadkach w których pomogli, ponieważ rozpiętość działań jest ogromna. Od diet głodówkowych, poprzez produkty zastępcze, liczenie kalorii po wspomaganie ziołami. W żadnym wypadku nie podważamy skuteczności ich działań o ile są odpowiednio dobrane do potrzeb danej osoby.

Dobry dietetyk powinien współpracować z lekarzem który skieruje nas na odpowiednie badania w celu wykluczenia bądź wykrycia poważniejszych chorób. Nowym sposobem w walce z otyłością jest psychoterapia. Wbrew pozorom nie zawsze objadanie się jest wynikiem nieustannego głodu czy ulubionego smaku. Nieodpowiednim apetytem, zarówno jego brakiem lub nadmiarem mogą być problemy nawet z dzieciństwa, kłopoty partnerskie, z dziećmi, pracą itp. Oczywiście psycholog nie rozwiąże ich za nas, ale pozwoli rzuć nowe światło, może nawet wyjaśnić bezzasadność zmartwienia. Np. na rzeczy przeszłe nie mamy wpływu, musimy zmierzyć się z konsekwencjami ale podjadanie w czasie stresu nie ma sensu. Co więcej uczucie głodu występuje zastępczo do wyrzutów sumienia, żalu czy innych negatywnych emocji.

Poznanie siebie krokiem do właściwej diety

Wybranie właściwego specjalisty powinno być poprzedzone własnymi, wnikliwymi obserwacjami. Z pewnością część ich zaleceń można wprowadzić samemu, jeszcze przed jakąkolwiek konsultacją, bądź co bądź płatną. Po pierwsze trzeba sprawdzić co jemy. Być może to co jemy jest w znacznym stopniu zaliczane do niezdrowego jedzenia. Duże ilości mięsa, konserw, przetworów o długim terminie ważności i małe ilości warzyw na dłuższy okres będą wpływać szkodliwie. Źle zbilansowane posiłki, zbyt obfite, monotonne i gotowe do przyrządzenia w parę minut z pewnością muszą być zastąpione jedzeniem bardziej naturalnym i przygotowywanym każdego dnia, aby nie tracić świeżości i witamin.

Przykładem dobrej diety jest dieta pudełkowa którą z powodzeniem można przygotowywać samemu. W jej założeniu jest aby jedzenie powstawało tego samego dnia, którego ma być spożyte i w ilości odpowiadającej potrzebom. Warunkiem do powodzenia jest brak lub minimalna ilość zapasów które można przegryzać między właściwymi daniami. Dobór dostawcy ma ogromne znaczenie ale pamiętajcie że można korzystać z abonamentów po czym zmienić firmę na inną w celu sprawdzenia kolejnej oferty.

Posiłki przy chronicznym braku czasu

Regularne odżywianie to jeden ze zdrowszych nawyków. Człowiek potrzebuje jasnych zasad i reguł ponieważ wynika to z naturalnego rytmu. Niestety dla wielu osób znalezienie kilku chwil w ciągu dnia jest pobożnym życzeniem. Czasami nawet same warunki na to nie pozwalają, czy to oznacza gwarantowane problemy? Niekoniecznie. W takim przypadku powinniśmy wybrać maksymalnie pasujące pory dnia w których możliwe jest zjedzenie. Gdy wiemy że nie mamy zbyt wiele czasu, dobrze przygotować danie wcześniej, nawet poprzedniego dnia. Do tego powinno się ustalić żelazne zasady, np. ostatni posiłek zjeść do dwudziestej pierwszej, zaczynać dzień szklanką soku itp. Pozwoli to na oswojenie organizmu do pewnej regularności a jednocześnie pewne odchylenia np. różne pory jedzenia w ciągu dnia nie będą powodowały poważnych konsekwencji.